تولید دو داروی جدید فشار خون در کشور

متخصصان یک شرکت داروسازی  موفق به تولید دو داروی جدید درمان فشار خون بالا شدند که  حدود ۳۲ میلیون ایرانی به درجات مختلفی از آن مبتلا هستند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، رضا کریمی مستوفی، مدیرعامل مجموعه داروسازی اکتوورکو اظهار داشت: متخصصان این مجموعه موفق شده‌اند داروی فشار خون تلمیک – اچ، نخستین تلمیسارتان/هیدروکلروتیازید در ایران را در اختیار بیماران قرار دهند. این دارو که به صورت قرص‌های روکش دار 12.5/80 و 25/80 میلی گرمی تولید شده برای درمان فشارخون بالا استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه حدود ۳۲ میلیون نفر در ایران دارای درجاتی از فشار خون بالا هستند،  اظهار داشت: فشارخون بالا از مهم‌ترین علل زمینه ساز بیماری‌های قلبی عروقی مانند سکته قلبی، سکته مغزی و مرگ در اثر این بیماری‌ها می‌باشد. حوادث قلبی عروقی در ساعات اولیه صبح که تعادل بعضی از هورمون‌های موجود در بدن به هم می‌خورد بیشتر از ساعات دیگر اتفاق می‌افتد. از مزیت‌های داروی تلمیسارتان/هیدروکلروتیازید اکتوورکو، کنترل دائمی  فشار خون به خصوص در زمان خواب شبانگاهی و ساعات آغازین صبح است.

مستوفی خاطرنشان کرد: مصرف این دارو می‌تواند فشار خون بیمار را به مدت ۲۴ ساعت کنترل کند و عوارض فشارخون را کاهش دهد.

وی افزود: یکی دیگر از داروهای جدید این شرکت که در نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی (سلامت بنیان) رونمایی شد، داروی ایربسال (ایربسارتان) است که به صورت قرص‌های روکش دار و خط دار ۳۰۰ میلی گرمی موجود می‌باشد.

مدیرعامل اکتوورکو خاطرنشان کرد: این دارو برای درمان فشارخون بالا و هم چنین درمان نفروپاتی دیابتی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به این که فشار خون بالا که متأسفانه شیوع نسبتاً بالایی هم در کشور دارد از مهم‌ترین عوامل بیماری‌های قلبی عروقی و کلیوی است، تصریح کرد: عارضه فشار خون بالا در بیماران دیابتی (دارای قند خون بالای کنترل نشده) می‌تواند باعث آسیب به عروق کلیه و سلول‌های آن شود که آسیب دیدن این سلول‌ها در نهایت به بروز نارسایی کلیه منجر می‌شود.  داروی ایربسال علاوه بر کنترل فشارخون، می‌تواند در پیشگیری از نفروپاتی دیابتی (دفع پروتئین از کلیه‌ها) موثر باشد.

مدیرعامل داروسازی اکتوورکو با اشاره به تولید نزدیک به ۴۰۰ محصول دارویی در ۱۵ حوزه درمانی در این شرکت که طیف گسترده‌ای از داروهای بیماری‌های عمومی تا آنکولوژی و داروهای پرخطر، هورمونی و بیولوژیک را شامل می‌شود اظهار داشت: این مجموعه دارویی که در زمینه تولید مواد اولیه دارویی و مکمل‌ها هم فعالیت دارد در راستای کمک به توسعه فعالیت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلامت اقدام به راه‌اندازی شتابدهنده اکتوتک کرده است. مستوفی در پایان اضافه کرد: این مجموعه دانش‌بنیان که سال ۹۹ با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و دبیر ستاد توسعه زیست فناوری به بهره‌برداری رسید در حال حاضر یک مجموعه تحقیق و توسعه پیشرفته با الزامات یک پارک علم و فناوری است که از تجاری‌سازی ایده‌های نوآورانه در حوزه‌های مختلف از جمله داروهای بیوتکنولوژی، واکسن، فرمولاسیون‌های جدید دارویی، پزشکی شخصی شده، سلامت هوشمند، کیت‌های تشخیصی و کنترل کیفیت غذا و حوزه مواد اولیه و تجهیزات خط تولید کارخانه‌ها حمایت می‌کند.